Strona główna
Hit !!!
Polski mirror strony
znakomitego programu
warcabowego Dam 2.2
Po polsku !
Różne inne
ciekawe strony
Jak ułożyć
kostkę Rubika !
Dowcipy i inne
zabawne teksty
Zagadki lateralne
Moja Księga Gości
 Zobacz ! Wpisz się !
Ostatnia aktualizacja: 21-11-2004

Może na początek małe wyjaśnienie czym są zagadki lateralne. Otóż są one tak skonstruowanymi łamigłówkami, aby skierować nasz umysł na "ślepą uliczkę", która nie zawiera rozwiązania. W ten sposób można łatwo sprawdzić, czy nasz umysł pracuje jednotorowo. Jeśli tak, to po prostu nie rozwiążemy takiej zagadki, zasugerowani kierunkiem myślenia podsuniętym przez zagadkę. Jednakże po przedstawieniu nam rozwiązania będziemy zdumieni, że na nie nie wpadliśmy - przecież jest ono takie oczywiste! Starając się rozwiązywać umieszczone tutaj zagadki pamiętajmy o jednym: rozwiązanie jest zawsze logiczne, choć czasami nieco dziwne i lekko naciągane.

Teraz parę słów technicznych.
Większość z umieszczonych tutaj zagadek została ściągnięta z angielskich stron i przetłumaczona na polski.
Jeśli nie możesz rozwiązać zagadki samodzielnie, to potrzymaj przez chwilę kursor myszy nad małym pytajnikiem umieszczonym pod zagadką.
Włącz w swojej przeglądarce wyświetlanie grafiki - inaczej wyświetlanie odpowiedzi nie będzie działać poprawnie.
Chciałbym tutaj podziękować Grześkowi, dzięki któremu w ogóle dowiedziałem się o istnieniu zagadek lateralnych. Grzesiek - wielkie dzięki!
 


Na początek zagadka, która jest właściwie klasyką zagadek lateralnych. Być może już ją znasz.

     Pewien człowiek mieszka na ostatnim piętrze bardzo wysokiego budynku. Każdego dnia idąc do pracy jedzie windą aż na parter, jednak wracając z pracy wyjeżdża windą tylko do połowy wysokości, a dalej idzie po schodach. Chyba, że jest zła pogoda - wtedy wyjeżdża windą na samą górę! Dlaczego?


     Ojciec i jego syn mieli wypadek samochodowy. Ojciec zmarł, a syna przewieziono karetką do szpitala. Gdy chirurg go zobaczył krzyknął: "Nie mogę operować tego chłopca, on jest moim synem!". Jak to możliwe?


     Pewien facet jest ubrany całkowicie na czarno. Ma czarne buty, skarpetki, spodnie, sweter, rękawiczki i kominiarkę. Idzie czarną ulicą, na której nie świeci się żadna latarnia. Nie widać też księżyca - jest nów, a niebo zachmurzone. Naprzeciw niego z dużą prędkością jedzie czarny samochód z wyłączonymi światłami - jednak w jakiś sposób kierowca zobaczył mężczyznę i się zatrzymał. Jak to możliwe?


     Każdego roku Marek obchodzi swoje urodziny, a dwa dni później jego brat bliźniak Jarek swoje. Dlaczego?


     Dlaczego lepiej jest mieć okrągłe pokrywy na włazy kanalizacyjne niż kwadratowe?


     Pewien facet wcześnie przybył na przyjęcie i wypił trochę ponczu. Następnie szybko wyszedł. Wszyscy inni goście umarli z powodu zatrucia, a policja stwierdziła, że trucizna była właśnie w ponczu, co więcej - znajdowała się tam już, gdy on pił poncz. Dlaczego ten facet się nie zatruł?


     Pewna kobieta ma dwóch synów, którzy urodzili się o tej samej godzinie, tego samego dnia, miesiąca i w tym samym roku. Nie są jednak bliźniakami - jak to możliwe?


     Pewien facet wszedł do baru i poprosił barmana o szklankę wody. Zamiast tego barman sięgnął pod ladę, wyjął pistolet i wycelował w gościa. Facet podziękował i wyszedł. Wyjaśnij to!


Dwie następne zagadki są nieco wydziwiane - ale odpowiedzi są jak najbardziej logiczne.

     Na środku pustyni leży martwy całkowicie nagi człowiek, w ręku trzyma spaloną zapałkę. Wyjaśnij to!


     W budce telefonicznej leży martwy człowiek. Wokół jest pełno szkła i krwi. Jest tam też torba zawierająca rybę. Wyjaśnij to!


Ta zagadka jest z kolei bardzo trudna - dlatego umieszczam od razu podpowiedź.

     Pewien człowiek przesunął swój samochód i umieścił go tuż obok hotelu. Gdy to robił zorientował się, że będzie musiał zapłacić z tego powodu setki dolarów - ale musiał to zrobić.
Podpowiedź - to nie był ani zwykły samochód, ani zwykły hotel.


A ta jest dla odmiany dosyć prosta. Przysłał mi ją Darek.

     Kierowca Fiata ma brata, lecz brat kierowcy Fiata nie ma brata. Kim kierowca Fiata jest dla brata?


     Pewien mężczyzna obudził się rano, wyjrzał przez okno i z przerażeniem zauważył, że w nocy spowodował śmierć setek ludzi, których nawet nie znał. Jak to się mogło stać?


     Cezar i Kleopatra leżą martwi na podłodze, pod otwartym oknem, dookoła nich jest pełno wody i szkła, ale na ich ciele nie ma żadnych śladów, nie zostali też otruci. Jak zginęli?


     Dwoje ludzi zagrało pięć partii szachów i każdy z nich wygrał trzy razy. Wyjaśnij to!


     W zamkniętym od wewnątrz biurze jest martwy mężczyzna. Na biurku leży kilka kartek papieru, długopis i zaklejona koperta. Jak on zginął?


     Pewien facet w środku nocy nie mógł zasnąć. Wziął telefon, wykręcił numer ale zanim ktokolwiek odebrał, odłożył słuchawkę i od razu zasnął. Wyjaśnij to!


Tę zagadkę dostałem od Rafała - dzięki!

     W kuchni na stole z dębowego drzewa, znajdował się dzbanek z najlepszą i najzdrowszą herbatą ziołową. Woda użyta do tej herbaty pochodziła z najczystszego źródła. Postawiłem dzbanek z herbatą na serwetce, wziąłem kubek i napiłem się z niego. Nie minęło 20 minut jak zabrało mnie pogotowie z powodu ciężkiego zatrucia - jak to możliwe?


Kilka kolejnych zagadek otrzymałem od Grzegorza.

     Na pustyni stoi bardzo wysoka wieża. Ma tylko gładkie ściany, jedne drzwi i dach. Przed wejściem do wieży jest poruszony piasek (ułożony nienaturalnie), a pod dachem na pasku wisi powieszony mężczyzna. W jaki sposób mógł on popełnić samobójstwo?


     Niewidomy wszedł do nadmorskiej restauracji i zamówił pieczeń z pelikana. Kelner podał mu pieczeń, a facet po pierwszym kęsie wybiegł z restauracji i popełnił samobójstwo. Dlaczego?


     Pewien człowiek jechał pociągiem. Gdy pociąg wjechał do ciemnego tunelu on popełnił samobójstwo. Dlaczego?